Kontrast:
Rozmiar czcionki:
Odstępy:
  • TAB - Kolejny element
  • SHIFT + TAB - Poprzedni element
  • SHIFT + ALT + F - Wyszukiwarka
  • SHIFT + ALT + H - Strona główna
  • SHIFT + ALT + M - Zawartość strony
  • SHIFT + ALT + 1 do 2 - Wybór menu
  • ESC - Anulowanie podpowiedzi

Zwiedzanie oczyszczalni ścieków z Kroplusiem

Wtorek, 22 czerwca 2021 r., był na oczyszczalni ścieków w Dobrzeniu Wielkim dniem szczególnym. Po długiej przerwie spowodowanej pandemią gościliśmy uczniów klasy III Publicznej Szkoły Podstawowej z Oddziałami Sportowymi w Dobrzeniu Wielkim wraz z opiekunami.

Dzieci czynnie uczestniczyły w zwiedzaniu obiektu, dzieląc się swoimi wiadomościami i obserwacjami związanymi z ochroną środowiska.  Poznanie procesu oczyszczania ścieków ułatwiła specjalnie przygotowana ścieżka edukacyjna. Na przygotowanych tablicach w interesujący sposób przedstawione zostały kolejne etapy technologii oczyszczania, począwszy od oczyszczania mechanicznego ścieków. Jeżeli chodzi o oczyszczanie wstępne to dzieci wykazały się dużą wiedzą i same opowiedziały, jak należy prawidłowo korzystać z kanalizacji sanitarnej, że nie należy wrzucać do ścieków zanieczyszczeń stałych, aby nie zakłócać działania urządzeń na sieci kanalizacyjnej.

Uczniowie zobaczyli na oczyszczalni miejsca, które na co dzień nie są dostępne dla osób postronnych – m.in. stację dmuchaw dostarczających tlen niezbędny dla mikroorganizmów osadu czynnego, dzięki którym w reaktorze biologicznym przebiega właściwy proces oczyszczania. Dzieci obserwowały również proces sedymentacji, dzięki któremu możemy oddzielić oczyszczony ściek od osadu czynnego.

Na zakończenie zwiedzania obiektu mieliśmy dla naszych gości jeszcze jedną niespodziankę: naszą grupę odwiedził Kropluś – firmowa maskotka Prowodu. Wykonaliśmy wspólne pamiątkowe zdjęcia. Kropluś tak polubił się z naszymi gośćmi, że dzieci chciały zabrać go ze sobą do szkoły.   

Na zakończenie zwiedzania przeprowadzony został Quiz z wiedzy dotyczącej procesu  oczyszczania ścieków. Każde dziecko odpowiedziało na zadane pytanie i otrzymało upominek, natomiast na ręce Pani Wychowawczyni przekazaliśmy na pamiątkę miniaturkę naszego firmowego Kroplusia. 

Wycieczka sprawiła zarówno uczniom, jak i pracownikom naszego Zakładu wiele radości. Widząc zaangażowanie i ciekawość dzieci zaprosiliśmy klasę wraz z opiekunami do zwiedzenia Stacji Uzdatniania Wody w Chróścicach, aby uczniowie mogli zapoznać się z procesem uzdatniania wody.

Serdecznie zapraszamy dzieci i młodzież szkolną do odwiedzenia nas we wrześniu - regulamin zwiedzania obiektów dostępny jest na stronie www.prowod.pl.

Życzymy wszystkim uczniom bezpiecznych i niezapomnianych wakacji. Do zobaczenia.

 

 

Wersja XML