Kontrast:
Rozmiar czcionki:
Odstępy:
  • TAB - Kolejny element
  • SHIFT + TAB - Poprzedni element
  • SHIFT + ALT + F - Wyszukiwarka
  • SHIFT + ALT + H - Strona główna
  • SHIFT + ALT + M - Zawartość strony
  • SHIFT + ALT + 1 do 2 - Wybór menu
  • ESC - Anulowanie podpowiedzi

Uroczyste otwarcie PSZOK w Chróścicach

Punkt Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych w Chróścicach istnieje już od dobrych kilku lat. Ciągłe zmiany w przepisach dotyczących gospodarki odpadami komunalnymi sprawiły jednak, że konieczna była jego rozbudowa. Oficjalne otwarcie odnowionego punktu odbyło się we wtorek, 3 sierpnia.

Otwarcie PSZOK w Chróścicach- przecięcie wstęgi. Uroczyste otwarcie PSZOK w Chróścicach po modernizacji.przemówienie Prezesa Spółki Prowod Bogdana Lechowskiego. Nowa wiata i kontenery na PSZOK Nowe kontenery na PSZOK

fot. Tomasz Chabior

Spółka Prowod i władze gminy Dobrzeń Wielki chcą zmotywować lokalną społeczność do korzystania z PSZOK – zbierania odpadów komunalnych i oddawania ich do recyklingu. Postawiono dla niej kontenery m.in. na gruz, bioodpady, szkło, metal, papę, odzież, tekstylia, plastik, papier, styropian czy zużyte opony. Punkt wyposażono też w szczelny kontener na odpady niebezpieczne i chemię.

W chróścickim punkcie utworzono też miejsce, w którym mieszkańcy mogą za darmo zostawić sprawny i niepotrzebny już sprzęt AGD czy RTV. Natomiast ten, kto będzie potrzebował takiego sprzętu, na przykład pralki, lodówki czy telewizora, będzie mógł go stamtąd zabrać.

Oprócz tego, PSZOK wyposażono w nowe stalowe wiaty przeznaczone do magazynowania elektrośmieci czy odpadów wielkogabarytowych. Pojawiły się tam również kontenery administracyjne i socjalne, teren został ogrodzony, a wjazdy zabezpieczone szlabanami.

Plac utwardzono betonową kostką, zainstalowano na nim całodobowy monitoring i zamontowano instalację fotowoltaiczną. Zakupiono również rębak do drewna i gałęzi z własnym napędem, zmodernizowano istniejące pomieszczenia magazynowe i wiaty oraz wykonano zabezpieczenia przeciwpożarowe.

Oficjalne otwarcie punktu, który de facto działa niemalże cały czas, odbyło się we wtorek (3 sierpnia) rano. Przyjechali na nie wójt gminy Dobrzeń Wielki Piotr Szlapa, prezes Prowodu Bogdan Lechowski oraz szefowie firmy Eurostandard, której zlecono prace. Obecni byli też radni gminy oraz dzieci z chróścickiego przedszkola wraz ze swoimi opiekunkami.

Inwestycja kosztowała 1 377 653,08 zł, z czego aż 966 861,92 zł pochodziło z dotacji Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Opolskiego na lata 2014-2020. Zatem unijne środki po raz kolejny umożliwiły realizację ważnego dla mieszkańców mieszkańców zadania. Prace zleciła i nadzorowała spółka Prowod.

Prace, które wykonano przy PSZOK, uwzględniono w planie gospodarki odpadami dla województwa opolskiego na lata 2016-2022. Projekt ma na celu znalezienie się na takim poziomie selektywnej zbiórki odpadów i gospodarowania nimi, jaki przewidują przepisy. Dzięki temu poprawi się jakość recyklingu i odzysku, a ilość szkodliwych odpadów będzie sukcesywnie malała. 

Autor: Tomasz Chabior

 

Logotyp Regionalnego Programu Operacyjnego

 

Więcej na ten temat można posłuchać w dalszej części artykułu na portalu opowiecie.info. 

https://opowiecie.info/skladowanie-smieci-bedzie-latwiejsze-w-chroscicach-zmodernizowano-i-rozbudowano-pszok-galeria-audio/

O wydarzeniu napisali również:

https://doxa.fm/aktualnosci/region/w-chroscicach-otwarto-zmodernizowany-pszok/

https://radio.opole.pl/103,465169,liczymy-ze-zmniejszy-sie-liczba-nielegalnych-wys

https://www.facebook.com/tvpopole/photos/a.754091257945419/4431199536901221/?type=3

 

 

 

 

Wersja XML